STEMIO: Navrhujeme hospodárné stavby

 

Kdo ze stavebníků se tímto problémem nemusel zabývat?  Na několik dotazů jsem se ptal odborníka na slovo vzatého, Ing. Arch. Vladíimíra Pokludu z architektonické a projekční kanceláře Stemio, která se specializuje i na provázanost ekonomiky výstavby a provozních nákladů na projektované stavby.

Viděl jste již řadu staveb ve světě a již spoustu budov jste i navrhoval a projektoval, řadu klientů znáte osobně a znáte jejich zkušenost, víte přesně, co lidi trápí, můžete se o tato moudra podělit?

„Rád lidem naslouchám a rád lidem pomáhám“ pojďme rovnou k problematice, hovořme o tom, jak mnohdy nemusíte šetřit, protože stačí nemrhat, aneb kam zmizel selský rozum.

„Hospodárné výstavby a provozu budov lze dosáhnout, pokud nepodceníte přípravnou fázi!“ Hovořte více s projektanty o budoucích nákladech.

 


Ing. Arch Vladimír Pokluda, (pokluda@stemio.cz), 

předseda představenstva Stemio a.s. [člen skupiny OQO Global]


Dnes komunikujeme s klienty mnohem více, protože se jim to vyplatí.

„Nekreslíme jen výkresy – Připravujeme efektivní investice“

 

Hospodárná nemovitost začíná již ve fázi výběru lokality

pozemku a osazení nemovitosti na pozemek. Řada klientů podcení konfiguraci terénu a zejména orientaci pozemku ke světovým stranám. A právě již tady začíná budoucí zvýšená energetická potřeba domu.

V rámci skupiny zajišťujeme pro naše klienty investiční servis, kdy se o problematiku připravovaných investic postaráme od A do Z. Pomůžeme se změnou územního plánu, výběrem lokality, pozemku, optimální studií, projektovou dokumentací, vyřízením všech povolení, zajištěním tendrů na dodavatele a kolaudace stavby, ale i pomocí při efektivním provozu budov.

Lze vytvořit luxusní (vyšší standart) bydlení s rozumnými provozními náklady?

U luxusního bydlení vidím základní chyby ve výběru nevhodných, mnohdy malých a jindy zase velkých parcelách, který nikdo nekonzultoval s architektem. Následně se „trefujeme“ s domem do pozemku a to bývá někdy dost problematické, právě s ohledem na hospodárnost jak výstavby tak provozu. Každopádně zase u velkých pozemků nelze opomenout zvýšenou investici od terénních úprav, přes úpravy zahradnické (často se vyskytuje nutnost výměny zeminy), přes provozní náklady těchto zahrad (zavlažování+zahradník+chemie).  Každopádně i při přípravě luxusního bydlení lze již v projekci hlídat a informovat klienta o energetické náročnosti a provozních nákladech dle zvolených technologií. Častým problémem je nadbytečný počet místností, které vůbec nikdo nepoužívá. Doporučujeme zvětšit raději místnosti společenské a relaxační. Vždy upozorníme zákazníka do jaké výše „složenky“ míří jeho vysněné vybavení domu. Nechceme omezovat touhy a zasloužená přání, ale vždy se snažíme naleznout řešení v nejlepších cenách. Přesto vždy zvažujte velikost bazénu a vodních atrakcí v objektu. Nebojte se investic do tepelných čerpadel, studen a vrtů. Vždy zvažte a projednejte vhodné palivo a způsob vytápění. Zajímejte se o obnovitelné zdroje. Úsporné zdroje osvětlení jsou již běžnou věcí, ale přesto zvažte počet svítidel v domu. Máte objekt dobře zabezpečen a pojištěn?

 

[Vila v Zahradě, polovina domu je zapuštěna do svahu a dochází zejména k úspoře za topení a chlazení – ing.arch. F. Havliš]

 

Mohu vytvořit výrobní nebo skladovou halu s rozumnými provozními náklady?

U průmyslových staveb je častá chyba již v ceně pozemku a nedostatečné infrastruktuře, často se podceňují technické limity území, ale také v improvizaci a nekvalitním layoutu vnitřní dispozice. Vždy chtějte znát vyvolané investice předem. O nutnosti kvalitního generálního dodavatele stavby bych popsal samostatnou kapitolu, ale s tendry i v oblasti e-aukce vám můžeme pomoci.

U nadnárodních investorů je standardem manuál, který již řadu věcí vyřešil i s ohledem na provozní náklady, bohužel mnohdy směrem k horšímu.

Rozhodně není věcí vzácnou „redesign“ již navrženého objektu a jeho následné přemodelování do nižších investičních i provozních nákladů. Důležitá je volba vhodných a efektivních technologií, ať již v oblasti vytápění, vzduchotechniky, osvětlení apod. Často je podceněna fáze výběru dodavatelů energií a médií, ale i fáze provozní, chybí dobrý facility management, energetik společnosti, zkušený (ne vždy nejlevnější) servisní technik kotelny apod. Také doporučujeme namátkovou kontrolu defraudace a pravidelné tendry v oblasti provozních nákladů. Musíte znát skutečné provozní náklady.

Zainteresujte zaměstnance na úsporách, informujte pracovníky jak šetřit.  Pozor na náklady za zimní údržbu. Pamatujte, že vysoké provozní náklady výrazně snižují prodejnost nemovitosti.

Současně doporučujeme a poskytujeme pro budoucí rozvoj podniků archivaci dokumentace v el. podobě,  dokumentace spravujeme „jako oko v hlavě“. Ušetří to v budoucnu nemalé peníze a čas.

 

[U přípravy logistických hal PROLOGIS se ušetřilo zejména na zkušenosti investorakterý přesně ví, co chce“]

 

Chci rekonstruovat historickou stavbu za rozumné peníze a bojím se zvýšených nákladů ze strany památkové ochrany.

Vždy využívejte při zastupování investora služeb zkušených firem v oboru, komunikujte s úřady srozumitelně a bez emocí. Počítejte s 2-3x větším množstvím operativních rozhodnutí než u běžné výstavby, nalezněte odpovědný a zkušený subjekt, který vám stavbu uřídí.  Zajímejte se o zkušenost stavební firmy, navštivte a prohlédněte si jejich reference.

Nepodceňte rekonstrukci zejména na inženýrských sítích, izolacích, fasádě, oknech, topném systému, VZT, měření a regulaci apod. Nepodceňte proškolení obsluhy, vyplatí se vám to.  

 

[COMSA PALACE Brno - investor ušetřil zejména na správném řízení a vedení stavby a především výběru technologií a správného výběru projektového řešení]

 

Vždy je sestaven tým, který na projektu optimalizuje investiční a provozní náklady stavby posuzuje a projednává s klientem nejvhodnější řešení pro jeho „peněženku“. Rady a doporučení publikujeme na portálu naší společnosti www.stemio.eu, kde se snažíme postupně budovat e-informační centrum. Naším snahou je být vaším funkčním, srozumitelným, spolehlivým a hospodárným partnerem.  Začít lépe hospodařit se dá kdykoliv. V oblasti investičního servisu klientům pomůžeme v celém spektru problémů.

Děkuji vám za rozhovor, čas  a ušetřené peníze

www.centrumreseni.cz

 

Diskusní téma: Hospodárné stavby

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Kontaktujte nás